Zapraszam w góry

  • 21-04-2017
  • Alek Bar

Do Tych…których góry i doliny są również moimi…

 

Witam . W 2018 roku chciałbym zaproponować trzy wyjazdy, które mam nadzieję zainteresują Was – miłośników górskiej przygody.

Końcem lipca (30.07 – 05.08.) planuję wyprawę w Karpaty Marmaroskie na pogranicze rumuńsko – ukraińskie. To nowy program. Dla mnie to podróż sentymentalna, w miejsca gdzie stawiałem pierwsze „rumuńskie kroki” i gdzie chętnie po 20 latach razem z Wami wrócę. Marmarosze to typowa górska przygoda, wędrówka po 8 – 10 godz. dziennie, karpacka puszcza, połonina, pasterze, widoki po horyzont, klimaty, które odchodzą, więc śpieszmy się.
Ze względu na dojazdy do punktów wyjścia leśnymi drogami tym razem pojedziemy małą „busową” grupą. „Wisienką” będzie przejazd Mocanitą – jedną z najsłynniejszych wąskotorowych kolejek w Europie.

Końcem sierpnia (24.08. – 02.09.) zapraszam w Góry Przeklęte w Czarnogórze – kto był, wie jak bardzo warto. Jedne z najpiękniejszych a jednocześnie najdzikszych gór Europy, nazywane Alpami Bałkanów. Ciągle mało znane, możliwe, że będziemy jedynymi, którzy przemierzają tamtejsze ścieżki. Góry są wymagające, wędrówki trwają po 8 – 12 godz., przy dużych przewyższeniach, teren jest mocno skalisty, będziemy używać do asekuracji liny, ale damy radę. Góry Przeklęte to przygoda, której nie da się zapomnieć.

Zupełnie inny charakter ma wyjazd wyjazd w Góry Dynarskie , który łączy wędrówkę po kilku parkach narodowych Chorwacji - wszystkie na liście Unesco z wypoczynkiem nad morzem. Ale i tutaj nie obejdzie się bez emocji, które zapewni nam wspinaczka na wapienne ściany Boin czy Anin Kuk. Nagrodą za wysiłek będzie winko pite o zachodzie słońca przy szumie fal Adriatyku.

Dla osób „wybiegających” w przyszłość podam informację, że w 2019 r. planuję wyjazdy:

Czarnogóra – Góry Komovi i Przeklęte cz. 1
Rumunia – Góry Bukoviny
Chorwacja – Góry Dynarskie
Macedonia – z nowym programem, gdzie będzie jeszcze więcej gór w letniej odsłonie

Oczywiście wszystko w atrakcyjnej cenie i nade wszystko w doborowym towarzystwie, szczególnie namawiam na Macedonię…warto poczekać.

Przypominam jeszcze o naszym spotkaniu w schronisku na Markowych Szczawinach pod Babią Górą (16 – 18.03.) – dojazd i nocleg organizujemy indywidualnie. Wieczorem oglądamy zdjęcia, śpiewamy i gramy na gitarze (to domena Tomka i Piotrka), pijemy piwko i nade wszystko cieszymy się swoim towarzystwem. Do zobaczenia. Ale !